Om spansk og fransk i gymnasiet
Åbent brev, den 7. december 2016
Til Merete Riisager, Minister for Undervisning; Søren Pind, Minister for Forskning og Uddannelse; formand for regeringens arbejdsgruppe for en national sprogstrategi Hanne Leth Andersen samt medlemmer af Folketingets Børne- og Undervisningsudvalg
Som repræsentanter for fransk- og spanskIærere på de gymnasiale uddannelser glæder det os, at bekymringen for sprogfagenes situation omsider er på den politiske agenda. Det fremgik på konferencen om regeringens nationale sprogstrategi den 17. november på Nationalmuseet, og også i dagspressen kommenterer ministre og Dansk Industri for tiden den alarmerende situation.
I debatten er det ofte blevet fremhævet, at Danmark har brug for en mangfoldighed af sprog – engelsk er ikke nok, vi skal også bruge folk, der er dygtige til tysk, fransk og spansk. Der er en vigtig erkendelse af, at der er brug for en bredspektret strategi, der sætter ind på alle niveauer i uddannelsessystemet for at styrke fødekæden til sprogfagene på langs af uddannelsessystemet.
Ét punkt har dog efter vores mening ikke fået tilstrækkelig opmærksomhed: Det faktum at kun 41 ud af 98 kommuner tilbyder et alternativ til tysk som 2. fremmedsprog i folkeskolen jfr. Styrelsen for Videregående Uddannelsers egne tal[1]. Særligt vest for Storebælt har kun få folkeskoleelever mulighed for at vælge et andet sprog end tysk. Konsekvensen er, at der kommer meget få elever fra folkeskolen med fransk; på længere sigt vil det samme være konsekvensen for spansk, der efter gymnasiereformen skal implementeres som begyndersprog i grundskolen. Fødekæden til sprogfagene på de gymnasiale og videregående uddannelser svækkes dermed dramatisk.
Folkeskoler og kommuner kan af økonomiske og organisatoriske årsager ikke på egen hånd løse problemet, så der er brug for politisk handling for at sikre, at landets folkeskoleelever har reel mulighed for at vælge mellem tysk, fransk og spansk som 2. fremmedsprog i alle landets kommuner. Konsekvensen af ikke at adressere denne fødekædeproblematik er entydigt katastrofal.
De faglige foreninger for fransk- og spansklærere i de gymnasiale uddannelser håber, at det nye fokus på sprogfagenes fremtid vil resultere i konkrete og fremadrettede tiltag for sprogfagene. Vi bidrager gerne til at udforme en mangfoldig og bredspektret strategi på alle niveauer til gavn og glæde for virksomheder, medier og kulturinstitutioner i Danmark. Danmark har som en åben økonomi i en globaliseret verden hårdt brug for et stærkt sprogligt og kulturelt udsyn for at kunne møde nutidige og fremtidige samarbejdspartnere. Sprog er nøglen til verden!
Med venlig hilsen
Christine Léturgie (cl@norreg.dk), Maria Kindt og Mette Nørregaard Yde Nielsen, Fransklærerforeningen
Irma Kobæk (irma.kobaek@rks-gym.dk), Niels Leifer, Astrid Olander, René Quorttrup, Heidi Kummerfeldt, Lise Skovmand, Rikke G. Johansen, Helene Caprani og Tina Lynge, Spansklærerforeningen
[1] Præsenteret af Niels Agerhus, Styrelsen for Videregående Uddannelser på konferencen 17. nov. 2016 om den nationale sprogstrategi.